Official Website of the Co. Tyrone Mail List
Presentment Sessions Co. Tyrone 1846


Presentment Sessions Co. Tyrone 1846
Extracted from the Tyrone Constitution, November 27, 1846
For an explanation of the function of this body: Click Here

Transcribed, Compiled and Submitted by Len Swindley, Melbourne, Australia
len_swindley[at]hotmail.com



Extracted from the Tyrone Constitution, November 27, 1846
For an explanation of the function of this body: Click Here



COUNTY TYRONE PRESENTMENT SESSIONS

PREVIOUS TO LENT ASSIZES, 1847

Under 6 and 7 WM. IV., chap. 116 and 7 WM. IV, chapter 2


At CLOGHER, for the Barony of CLOGHER, on MONDAY 14th DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. Adam ARMSTRONG, Grange

2. Thomas SIMPSON, Bloomhill

3. Henry MOUTRAY, Ballynanny

4. Stewart SIMPSON, Balligawley

5. William STEWART, Killymorgan

6. James TRIMBLE, Clogher

7. John BUCHANAN, Fintona

8. James ANDERSON, Derrybard

9. George CUNNINGHAM, Tullyvally

10. David GRAHAM, Glenoo

11. John WOODS, Donaghmoine

12. Archibald JOHNSTON, Dromore



At AUGHNACLOY, for the Lower Barony of DUNGANNON, on TUESDAY, 15th DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. James FIDDES, Aughnacloy

2. William COCHRAN, Annaroe

3. James IRWIN, Dyan

4. James HAPPER, Armaloughy

5. Robert PETTIGREW, Crilly

6. John REED, Reskateriff

7. David WILKIN, Glenarb

8. George McWILLIAMS, Lismullydown

9. John CLARKE, Lurgacullion

10. David BEATTY, Mulnahunch

11. John DARLINGTON, Mulnaveigh

12. John HOOEY, Mullaghmore



At DUNGANNON, for the Middle Barony of DUNGANNON, on WEDNESDAY, 16th DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. Robert LYLE, Esq., Donaghmore

2. Richard SIMMINS, Killymaddy Knox

3. John MALLON, Dungormal

4. John KIDD, Culkeeran

5. William DAWSON, Dungannon

6. James DICKSON, Dungannon

7. Richard LLOYD, Esq., Tamnamore

8. John CRANSTON, Corr

9. James SCOTT, Bloomhill

10. James McNIECE, Mulnagore

11. James CREIGHTON, Sherregrim

12. William PARK, Stewartstown



At COOKSTOWN, for the Upper Barony of DUNGANNON, on FRIDAY, 18th DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. William MEGAW, Eary Upper

2. James GUNNING, Wellbrook

3. Samuel ECCLES, Clintyferragh

4. Charles QUIN, Ballymenagh

5. Thos. Wm. FOUNTAINE, Esq., Loy House

6. John COWAN, Urble

7. William KENNY, Drumraw

8. George HEWITT, Tolvin

9. Samuel BEATTY, Lurganbuoy

10. Hugh ROBSON, Eary

11. Thomas DAWSON, Brookend

12. Arthur GOURLEY, Unagh



At GORTIN, for the Upper Half-Barony of STRABANE, on MONDAY, 21st DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. Daniel McMULLEN, Rylands

2. Andrew John McLAUGHLIN, Lenamore

3. John McKELVEY, Trenamadden

4. James McFARLAND, Letterbratt

5. William LAUGHLIN, Aughnamullagh

6. John QUIN, Cashel

7. Robert RAMSEY, Cranny

8. Walter McFARLAND, Fecarry

9. William JOHNSTON, Mayne

10. Charles DENNY, Calkill

11. Robert FULLERTON, Gortanigan

12. John BUCHANAN, Straghroy



At STRABANE, for the Lower Half-Barony of STRABANE, on WEDNESDAY, 23rd DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. Charles LOVE, Crew

2. Andrew LEECH, Magheracolton

3. Henry ROGERS, Glassmullagh

4. John ROSS, Pubble

5. William McCREA, Grange

6. Robert ALEXANDER, Sandville

7. William SEGERSON, Artigarvan

8. John PORTER, Ballymagorry

9. George McCARTER, Strabane

10. James GRAHAM, Strabane

11. David SMITH, Gallony

12. James HERDMAN, Liggertown



At CASTLEDERG, for the Lower Half-Barony of WEST OMAGH, on THURSDAY, 24th DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. William ADAMS, Goland

2. John BARCLAY, Ardarver

3. Charles CALDWELL, Maghernageeragh

4. Matthew DAVIS, Drumscraw

5. James DAVIS, Laught

6. John EDWARDS, Kilcroagh

7. John GRAHAM, Culkeeragh

8. Alexander HAMILTON, Luremore

9. John JOHNSTON, Killowen

10. John LEECH, Carncorn

11. John MATHEWSON, Clare

12. John McCLEAN, Claraghmore


At OMAGH, for the Lower Half-Barony of EAST OMAGH and COUNTY AT LARGE, on SATURDAY, 26th DECEMBER, 1846, at the hour of TEN o’clock in the morning, and from thence until SIX o’clock in the evening, before the Magistrates then and there assembled, and a number not exceeding Six, of the highest Cess-payers of said Barony, to be then and there selected by ballot, and appointed pursuant to the provisions of said Act, viz: -

1. William IRWIN, Drumharvey

2. Guy BLAKLEY, Garvaghey

3. King HOUSTON, Letfern

4. George GALBRAITH, Beragh

5. James SPROULE, Grannon

6. Archibald OSBORNE, Dernaseer

7. John HOUSTON, Balinahatty

8. William ROGERS, Cavanaca

9. John QUIN, Creggan

10. Dean MANN, Tyroney

11. John BUCHANAN, Lisbuoy

12. John MURPHY, Camowen

 

ALEXANDER AUCHINLECK,

Secretary to the Grand Jury


Return to County Tyrone's Home Page

Thanks for your continued support.
Jim McKane, Webmaster