Official Website of the Co. Tyrone Mail List
Strabane Poor Law Union Medical Committees 1852


CoTyroneHeadstone_logo (5K)
Click banner to submit/search the Project!

Strabane Poor Law Union Medical Committees 1852
Extracted from the minutes of the Board of Guardians, Strabane Workhouse (PRONI)

Transcribed, Compiled & Submitted by Len Swindley, Melbourne, Australia
len_swindley[at]hotmail.com



Strabane The Poor Law Union of Strabane covered much of North Co. Tyrone and across the Foyle River in East Donegal. Parishes falling within the Union in Co. Tyrone were: Donagheady (part), Leckpatrick, Camus, Urney (part), and Ardstraw (part); in Co. Donegal: Urney (part), Clonleigh, Raphoe (part) and Taughboyne (part).

The Union Workhouse was located in Strabane on the Derry Road; a section of which survives as the offices of Strabane District Council. Workhouses were grim places in an era prior to social security and pensions, and only the destitute and desperate sought admission.

The following gentleman were appointed to the several medical committees of the Union February 24 1852

NO. 1: DUNAMANAGH DISTRICT [CO. TYRONE]

1. William OGILBY Esq., Liscleen Lodge, Dunamanagh

2. James HOLMES, Esq., Stranabrosny, Dunamanagh

3. Marquis of ABERCORN, Baronscourt, Newtownstewart

4. Mr Robert ALEXANDER, Sandville, Bready, Strabane

5. Mr Francis O’NEILL, Mount Pleasant, Strabane

6. Mr William McCREA, Glencush, Dunamanagh

7. Mr James SINCLAIR, Junior, Holly Hill, Strabane

8. Mr James CRAIG, Liscleen, Dunamanagh

9. Mr Robert McCREA, Grange, Bready, Strabane

10. Mr Isaac DANIELL, Cloghbuy, Strabane

11. Rev. Samuel WRAY, Moyagh, Bready, Strabane

12. Captain A. BAIRD, Tirkernaghan, Dunamanagh

13. The Honourable and Reverend C. DOUGLAS, Earls Gift, Dunamanagh

14. Mr John DUNN, Ballyskeagh, Strabane

15. David J. WALKER, Tirkernaghan


NO. 2: STRABANE DISTRICT [CO. TYRONE]

1. Marquis of ABERCORN, Baronscourt, Newtownstewart

2. Major HUMPHRIES, Miltown House, Strabane

3. T.W.D. HUMPHRIES, Esq., Miltown House, Strabane

4. A.J. KNOX, Esq., Urney Park, Strabane

5. James JOHNSTON, Esq., Woodlands, Stranorlar [Co. Donegal]

6. Mr William McCREA, Leck, Strabane

7. Mr Andrew BLAIR, Strabane

8. Mr Thomas McNEILLANCE*, Strabane

9. Camus Electoral Division

10. Mr A.C. STEWART, Claudy, Strabane

11. Reverend James SMITH, Bearney Glebe, Strabane

12. Reverend A.P. GOUDY, D.D., Strabane

13. Reverend George SMITHWICK, Leckpatrick Glebe

14. Reverend B.B. GOUGH, Urney, Strabane

15. Mr John McCrea, LECK, Strabane


NO. 3: NEWTOWNSTEWART DISTRICT [CO. TYRONE]

1. Marquis of ABERCORN, Baronscourt, Newtownstewart

2. T.W.D. HUMPHRIES, Esq., Miltown House, Strabane

3. Thomas SPROULE, Esq., Altamullin, Castlederg

4. Mr James QUINN, Douglasbridge, Strabane

5. Mr Samuel HOOD, Newtownstewart

6. Samuel DUNN, Carnkenny, Ardstraw Bridge, Newtownstewart

7. Captain AUCHINLECK, Mulvin, Strabane

8. Reverend James BUDD, Sion, Strabane

9. Reverend Francis LITTLE, Deerpark, Newtownstewart

10. Mr David KILPATRICK, Drumlegagh, Newtownstewart

11. Mr James STEWART, Byturn, Newtownstewart

12. Reverend Matthew CLARKE, Kilstrule, Ardstraw, Newtownstewart

13. Reverend James ALEXANDER, Ballymullarty, Newtownstewart


NO. 4: CASTLEFIN DISTRICT [CO. DONEGAL]

1. B.G. HUMFREY, Esq., Cavanacorr, Lifford

2. William FENWICK, Esq., Green Hill, Raphoe

3. William SINCLAIR, Esq., Belmount, Lifford

4. Sir Robert FERGUSON, Bart., The Farm, Londonderry

5. Robert G. MONTGOMERY, Esq., Convoy House, Convoy, Raphoe

6. James S. DOUGHERTY, Esq., Red Castle, Carrowkeel

7. William YOUNG, Esq., Mount Hall, Killygordon

8. George V. HART, Esq., Kilderry, Londonderry

9. Mr James CUNNINGHAM, Cormakilly, Claudy, Strabane

10. Charles ROULSTON*, Dungorman, Castlefin

11. Mr William TAYLOR, Grahamsland Castlefin

12. Mr. James HENDERSON*, Shannon, Lifford

13. Mr. John McBETH, Momeen, Lifford

14. Mr John BROWN, Fern, Claudy, Strabane

15. Mr James COOPER, Gortnamuck, Strabane

16. Rev. Charles IRVING, Donaghmore Glebe, Castlefin

17. Reverend William KNOX, Clonleigh, Lifford1

18. Reverend A.P. DICKEY, Carnone, Raphoe

19. Mr Andrew CLARKE, Inishinagh, Lifford


NO. 5: RAPHOE DISTRICT [CO. DONEGAL]

1. Marquis of ABERCORN, Baronscourt, Newtownstewart

2. Robert G. MONTGOMERY, Esq., Convoy House, Convoy, Raphoe

3. Raphoe Electoral Division: Joseph BROWN

4. Mr David McCONAGHY, Tullydonnell, Raphoe

5. Mr Harvey TAYLOR, Craighadoos, St. Johnstown

6. Mr Henry J. HAMILTON, Trentagh, St. Johnston

7. Mr Alexander WHITE, Clashygowan, St. Johnstown

8. Lord Edward CHICHESTER, Deanery, Raphoe

9. Mr William WITHEROW, Ardvarnock, Raphoe

10. Mr Alexander FINDLAY*, Tullyrap, Raphoe

11. Mr Joseph CHAMBERS, Brockagh, Raphoe

12. Mr James ALEXANDER, Drummenan, St. Johnston

13. Mr Samuel RAMSAY, Raphoe

*Appointment cancelled


Return to County Tyrone's Home Page