Official Website of the Co. Tyrone Mail List
Nomination of Poor Law Guardians for the Union of Strabane, April 1840


CoTyroneHeadstone_logo (5K)
Click banner to submit/search the Project!

Nomination of Poor Law Guardians for the Union of Strabane, April 1840
Extracted from the Londonderry Standard, May 1, 1839

Transcribed, Compiled and Submitted by Len Swindley, Melbourne, Australia
len_swindley[at]hotmail.com



Strabane Poor Law Union covered the following parishes in

CO. TYRONE:

Ardstraw (part) Camus (all), Donagheady (part), Leckpatrick (all) Urney (part)

CO. DONEGAL:

Clonleigh (all) Donaghmore (part) Raphoe (part) Raymoghy (part) Taughboyne (part) Urney (part)

The workhouse was situated in the town of Strabane



Extracted from the Londonderry Standard, May 1, 1839

NOMINATION OF POOR LAW GUARDIANS FOR THE STRABANE UNION 1839

The nomination of Guardians for this Union took place on Thursday last, the 25th ult., before the Returning Officer, the Hon. Mr. CLEMENTS being also in attendance, besides several Magistrates of the town and neighbourhood, and others throughout the Union. The following rate payers were put in nomination as Guardians (click for explanation) for the year ending 25th March, 1840: -

CO. TYRONE DIVISIONS

NOMINEES

Strabane

W. RAMSAY, W. STEVENSON, Samuel MORTON, Thomas SMITH (resigned), Robert HAMILTON (resigned), Neal DOHERTY

Altaclady

Daniel PATTON, J.R. AUCHINLECK

East Urney

Charles HAMILTON, Robert PORTER

Church Lands

Arthur FOSTER, John SMITH

Douglas Burn

William DICK, James TYNAN

Baronscourt

Oliver STEWART (elected), John KYLE (resigned)

West Urney

James McCURDY (elected)

Glenmornan

James SINCLAIR (resigned), W. SEGERSON (elected)

Ballymagorry

Thomas BROWN (elected)

Camus

G. LOWTHER (resigned), Robert SMYLY (elected)

Ballyneanor

James Craig, A. WOODS, A. EDIE (resigned)

Mountcastle

Francis O’NEIL (elected)

Dunemanagh

W. McCREA (elected), A. EDIE (resigned)

Newtownstewart

A. EDIE (elected)

Donnelong

A. EDIE (resigned), Robert ALEXANDER, Robert McCREA



CO. DONEGAL DIVISIONS

NOMINEES

Clonleigh North

Robert MONTGOMERY, John KERR, Tasker KEYS (resigned)

Clonleigh South

George KNOX (elected), James BALL (resigned), Andrew CLARK (resigned)

St. Johnston

S. HAMILTON (elected)

Figart

Charles HAMILTON (resigned), Robert MONTGOMERY, William WITHEROW

Raphoe

Robert MONTGOMERY, Samuel RAMSAY, Robert KINCAID, W. HAMILTON

Castlefin

Walter JONES, William SIMS

Feddyglass

John LOWRY (elected)

Trentamucklagh

Robert GREGG (elected)




Return to County Tyrone's Home Page